Víte, proč radiátory netopí tak, jak by měli?

Topná sezona je u nás poměrně dlouhá a od drobného přitápění s prvními chladnými dny přechází v dlouhé dny, kdy jedou radiátory naplno. U starších domů se během zimy projevují drobné neduhy, které ubírají na pohodlí, topení sálá příliš nebo naopak nevytopí místnost dostatečně. Kdy jindy je vhodný čas, pustit se do oprav nebo výměny, než teď? Teplé letní měsíce jsou ideální pro důkladnou přípravu na zimu.

Drobné neduhy odstraníte možná sami

Pokud vám v rodinném domě dostatečně topí radiátory v přízemí, ale do horních pater se teplo nedostává, stačí projít všechny radiátory a odvzdušnit je. Uzavřený okruh vody může v perfektní funkci omezovat obyčejná bublina vzduchu. Každý radiátor je vybaven výpustním ventilem, pootočením uvolníte vzduch a obnovíte plynulou cirkulaci teplé vody.

Na špatně uzpůsobený topný systém pozvěte odborníky

Vážnějším problémem je rozdílná teplota jednotlivých těles. Radiátor by měl předávat do místnosti teplo v komfortní hodnotě. Rozhodně byste se neměli o těleso spálit, stejně tak by topení nemělo zůstávat chladné navzdory plnému výkonu kotle. Každý z extrémů je špatně.

Předimenzovaná tělesa, nedostatečná výhřevnost kotle a obdobné závady však už musíte řešit s odborníky. Firma dokáže ověřit výtopnost kotle a uzpůsobení systému, s ohledem na jeho stáří a aktuální stav pak navrhne úpravy nebo případně vyhodnotí výměnu. Nabídne takové kroky, které vám pomohou v další sezoně nejen využít veškeré pohodlí, ale také ušetří běžné náklady. Profesionální firma vám také může nabídnout cenné konzultační služby s ohledem na dotační programy. Zelená úsporám nebo Kotlíková dotace může mnoha domácnostem přispět výraznou částkou na nové a modernější vybavení.

Někdy se za omezenou funkcí topného systému může skrývat nános usazenin. Voda s sebou nese vodní kámen a další drobné nečistoty, které se postupně ukládají. I zde se nabízí relativně snadné řešení. Do systému se vžene speciální prostředek, který usazeniny odstraní a vyplaví. Bez speciálního vybavení a zkušenosti se však do akce nepouštějte. Pohodlnější a bezpečnější je svěřit opravu odborníkům.

Využijte období, kdy vás neomezí odstávka kotle a využijte služeb regionálních firem. Výhodou je snadná dostupnost, a i v případě pozdějších problémů, budete mít „svého známého“ řemeslníka kdykoliv po ruce.